Materiály

  • plasty
  • hliník (dural)
  • mosaz
  • anticoro
  • dřevo
  • sklo
  • guma
  • kůže
  • papír

Plasty vrstvené

Plasty vrstvené jsou nejvíce používaným materiálem pro gravírování. Odfrézováním jedné (obvykle velmi tenké) vrchní vrstvy se odkryje základní vrstva odlišné barvy. Tím vznikne kontrastní obraz nebo text. Nejčastěji se požívají kombinace zlatá/černá, stříbrná/černá nebo základní barevné kombinace (obvykle s černou nebo bílou).

Plasty jednovrstvé - akryláty

Plasty jednovrstvé jsou barvené ve hmotě stříbrný a zlatý – velmi odolné a stálé v exterieru, výborně nahrazují mosaz. Vybarvovány jsou z lícní strany. Existují i transpatertní plasty - akrylátové plexi. Jsou průhledné s nalisovanou zlatou, stříbrnou nebo barevnou fólií z rubové strany. Gravíruje a vybarvuje se negativně z rubové strany – povrch zůstává hladký, vytváří efekt "plovoucího písma".

Dural

Dural se používá převážně eloxovaný (stříbrný, zlatý, černý, modrý, červený). Do něj se může frézovat a vyfrézovaná místa vybarvit jako jednovrstvý plast, nebo je možné do duralu rýt diamantem vlasové čáry, které buď zůstávají v přírodní barvě hliníku, nebo se chemicky barví na černo. Vzniká velmi jemná vlasová kresba, vhodná převážně na upomínkové plakety.

Mosaz

Mosaz je nejušlechtilejším materiálem, používaným při gravírování. Do mosazi se buď frézuje a vyfrézovaná místa se vybarvují speciálními barvami, nebo je možné do mosazi rýt diamantem vlasové čáry, které buď zůstávají v přírodní barvě mosazi, nebo se chemicky barví na černo. Při rytí vzniká velmi jemná vlasová kresba, vhodná převážně na upomínkové plakety. Je-li mosaz používána v exteriéru, je vhodné ji pravidelně udržovat, čistit a leštit, nebo případně po vygravírování opatřit ochranou vrstvou vypalovaného bezbarvého laku. Potom odpadá údržba.

Anticoro

Anticoro se používá pro laserování a gravírování. Při laserování anticora se docílí černého značení při použití nanášecí pasty. Při mechanickém gravírování se odfrézovaná gravura může vybarvovat speciálními barvami. Anticoro je vhodné pro technologické štítky a všude tam, kde dochází k působení jinými než přírodními vlivy.

Dřevo

Při gravírování a laserování dřeva vzniká rytina od světlé až po tmavě hnědou barvu. Závisí na tvrdosti a povrchu dřeva. Rytinu lze vyplňovat barvou.

Sklo

Sklo je vhodné především pro laserování. Lze označovat i tenké a barevné sklo. Použitím pasty při laserování docílíme i barevnosti rytiny. Při použití rotačního adaptéru můžeme označovat předměty po celém obvodu, jako jsou např. skleničky a vinné lahve.

Kůže

Kůže je vhodná pouze na laserování. Dají se tak označovat předměty i s nerovnou plochou, oddělovat i různé tvary. Toto technologie je vhodná pro označování dárkových předmětů.

Papír

Při použití laseru k označování a vyřezávání papíru se dá využít této technologie ke grafické úpravě. Dají se popisovat kartonové krabice, vyřezávat ozdobná přání k různým příležitostem.

Guma

Provádíme laserovaní štočků do razítek. Touto technologií se dá docílit i velmi drobné písmo.